Evde Çalışarak Yüksek Kazanç Bahanesiyle Vatandaşı Dolandırıyorlar

Evde çalışarak yüksek ücret vaatlerinin altı boş çıkıyor.
Evde Çalışarak Yüksek Kazanç Bahanesiyle Vatandaşı Dolandırıyorlar

Dolandırıcılar vatandaşı kandırmak için her geçen gün yeni bir yöntem keşfediyor. Evde çalışarak kazanç sağlamak da bu vaatlerden biri. Evde çalışmak için kendilerine kurs vereceğini söyleyen dolandırıcılar vatandaşın parasını aldıktan sonra kurs falan vermeden kayıplara karışıyor.

Evinden çalışarak geçimini sağlamak son zamanlarda oldukça rağbet gören bir konu. Sosyal medyada ve internet sitelerinde bu konuda oldukça fazla reklam dönüyor. Evinizde otururken paketleme, montaj ve düğme yapmak gibi küçük el becerileri gerektiren işleri yaparak büyük ücretler alınabileceğine dair vaatler vatandaşın ilgisini çekiyor, ancak bu vaatlerden çoğu maalesef dolandırıcılıktan ibaret.

Özellikle ev hanımları bu ilanların hedef kitlesi konumunda. Gün boyunca evde sıkılacağına boş vaktini kazançlı bir uğraşa çevirmek isteyen binlerce kadın dolandırıcılar tarafından kolay lokma olarak görülüyor. Bazen telefonla kendilerine ulaşarak yüksek kazanç elde edebilecekleri işi nasıl yapabileceklerini öğretmek için belli bir ücret karşılığında kurs vereceklerini söyleyen dolandırıcılar sırra kadem basıyor.

Vatandaşların dolandırıcılık kurbanı olmamak için kendilerine kurs vermek ya da direkt iş vermek isteyen kişilerden resmi kimliklerini istemeleri gerekiyor. Vergi kimlik numarası, açık adresi, açık bir telefonu ve diğer iletişim bilgileri ile birlikte ticaret sicil kaydı bulunmayan kişilerin dolandırıcı olmak ihtimalinin yüksek olduğu unutulmamalı. Kişinin verdiği telefon numarasını aradığınızda cevap veren kişinin de dolandırıcı çetenin bir üyesi olabileceği değerlendirilmeli.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS