Blok Zinciri Mühendisliği Yazılım Sektörünün Yeni Yıldızı

Blok Zinciri Mühendisliği yazılım sektörünün geleceği olarak görülüyor.
Blok Zinciri Mühendisliği Yazılım Sektörünün Yeni Yıldızı

Blok Zinciri teknolojisi her ne kadar Bitcoin ile birlikte anılsa da aslında çok geniş bir potansiyeli var. Kargo sistemlerinden üretime, sağlık uygulamalarından bankacılığa ve güvenli haberleşmeye kadar birçok projede blok zinciri teknolojisi kullanılabiliyor. Hal böyle olunca blok zinciri mühendisliği diye bir meslek türedi. Üstelik bu mesleğe olan talep gün geçtikçe artıyor.

Bitcoin, blok zinciri teknolojisinin ilk başarılı uygulaması. Merkezi bir garantörlük sistemine bağlı kalmaksızın tüm İnternet'i açık ve güvenli bir muhasebe defterine dönüştüren Bitcoin 2009 yılından itibaren yatırım dünyasını kasıp kavurdu. Her ne kadar 2017 Aralık sonundaki hızlı düşüşü sebebiyle sanal paraların geleceğinin sorgulanmasına sebep olsa da bitcoin para dünyasının en sıcak gündemlerinden biri olmaya devam ediyor.

Bitcoin ve Ripple gibi sanal para birimlerinin arkasında ise Blok Zinciri teknolojisi bulunuyor. Avrupa Birliği'nde blok zinciri teknolojisi ile geliştirilen projelere destek programları başladı. Bitcoin'e katı regülasyonlar getiren devletler bunun arkasındaki teknolojiye yatırım yapma kararı aldı. Hal böyle olunca şirketler de blok zinciri mühendislerine tonla para ödemeye hazır.

Blok zinciri mühendisleri bu teknolojinin üstüne inşa edilen projelerde sanal kimlik, akıllı kontratlar, iş gücü yönetimi ve veri depolama uygulamalarının geliştirilmesinden sorumlu. Standart yazılım kaabiliyetlerinin yanı sıra veri şifreleme gibi konuları bilmeleri de gerekiyor. Zira blok zinciri teknolojisinde tüm veri İnternet ortamına açık halde tutulsa da özel şifreleme metodları ile bu bilgilerin değiştirilememesi gibi önlemler yer alıyor.

Ülkemizde blok zinciri teknolojisine yatırım yapan şirketler mevcut olmakla birlikte henüz dünya çapında varlık gösteren bir uygulama geliştirmeyi başaran olmadı. Bununla birlikte Amerika'da, özellikle New York'ta blok zinciri uygulaması geliştiren başarılı şirketler mevcut. Bu şirketler blok zinciri mühendislerine yıllık 137 bin dolar ödüyor. Dünyanın en iyi yazılımcılarını çekmek için kıyasıya bir rekabetin yaşandığı Silikon Vadisi'nde ise rakamlar daha göz alıcı. Vadide block chain mühendislerine yıllık 155 bin dolar vermeye hazır şirketler var. Geçtiğimiz bir yıl içinde bu mesleğe olan talep yüzde 517 artmış durumda.

Yazılımcılar için en çok kazanç sağlayan mesleklerden biri olan Blok Zinciri mühendisliğini siber güvenlik (117 bin dolar), gömülü sistem (124 bin dolar), veri (132 bin dolar), arka plan (136 bin dolar) ve yapay zeka (122 bin dolar) yazılımcılığı takip ediyor.


Yazılımcıların aşina olduğu oyun sektöründen popüler bir haber: Mavi Balina Nasıl Oynanır ve Neden Yasaklanmıyor?

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS