Avrupa'nın En Başarılı 10 CEO'su Açıklandı

İşte Avrupa'nın En Başarılı CEO'su
Avrupa'nın En Başarılı 10 CEO'su Açıklandı

Harvard Business Review, dünyanın en başarılı CEO'larını yayınladı. HBR'ın raporuna göre dünyanın en başarılı CEO'ları iki anahtar faktörde öne çıkıyor. CEO'nun görev yaptığı süre boyunca marka değerindeki artış ve yatırımcılara ödenen kar.

Dünyanın en başarılı CEO'ları listesinde daha önce Amerikalı yöneticiler ön plandayken bu sene Avrupalı CEO'lar öne geçmiş görünüyor. Listenin zirvesindeki 25 CEO'nun 18'i Avrupalı şirketlerden.

En başarılı CEO'lar listesinden Avrupalı şirketlerin başındakileri derledik.

İşte Avrupa'nın En Başarılı 10 CEO'su

Listede Türkiye'den henüz bir isim bulunmuyor.

10. Florentino Perez Rodriguez, ACS

Florentino Perez Rodriguez

Florentino Perez Rodriguez

Florentino Perez Rodriguez, Real Madrid Futbol Kulübü'nün en meşhur başkanı. Oyunculara birçok kez rekor sayılabilecek transfer ücreti ödemesiyle biliniyor, ancak bu listede yer almasının sebebi başka. Florentino Perez Rodriguez ispanyol inşaat firması ACS'nin CEO'su ve Dünya'nın en başarılı CEO'larından biri olarak görülüyor.

9. Carlos Brito, ABInBev

Carlos Brito

Carlos Brito

Carlos Brito aslında Brezilyalı ancak Belçikalı alkol içecek üreticisinin başında olduğu için listeye girdi. AB geçen sene en büyük rakibi olan SAB Miller'ı satın aldı.

8. Jacques Aschenbroich, Valeo

Jacques Aschenbroich

Jacques Aschenbroich

Fransız otomobil yedek parça üreticisi Valeo'nun CEO'su Jacques Aschenbroich aslında dışarıdan getirilen isimlerden biri. 2009 yılında bir başka yedek parça üreticisi olan Saint Gobain'den transfer edildi.

7. Benoit Potier, Air Liquid

Benoit Potier

Benoit Potier

1984 yılında Ar&Ge mühendisi olarak işe başladığı Air Liquide'nin 1997 yılında başına geçen fransız Benoit Potier şirkette oldukça başarılı işlere imza attı. Air Liquid sanayi tipi gaz üreten bir firma.

6. Elmar Deghart, Continental

Elmar Deghart

Elmar Deghart

Alman lastik üreticisi Continental'İn başına geçmeden önce otomobil yedek parça üreticisi Schaeffler'de çalışan Elmar Deghart'ın Continental geçmişi çok daha eskiye dayanıyor. Deghart 1998-2003 yılları arasında Continental'da çalıştı.

5. Bernard Arnault, LVMH (Louis Vuitton, Moet and Chandon ve Hennessy)

Bernard Arnault

Bernard Arnault

Bernard Arnault, lüks tüketim konusunda dünyanın en başarılı isimlerinden biri olarak görünüyor. Özellikle dünyaca ünlü rapçilerin içtiği alkollü içecek markalarının arkasındaki isim.

4. Herbert Hainer, Adidas

Herbert Hainer

Herbert Hainer

Herbert Hainer bu liste oluşturulduğunda Adidas'ın CEO'suydu ancak sonra şirketten ayrıldı. Hainer 15 yıl boyunca Adidas'ın finansal göstergelerinde muazzam bir gelişme kaydetti. Adidas 2000 ila 2017 yılları arasında tüm dünyada 21,22 milyar euro satış yaptı. Şirketin dünya çapındaki ayakkabı üretim hacmi yıllık 403 milyon çift.

3. Pablo Isla, Inditex (Zara, Massimo Dutti ve Pull and Bear)

Pablo Isla

Pablo Isla

Pablo Isla, İspanyol giyim firması olan Inditex'in başındaki isim. Zara, Massimo Dutti ve Pull and Bear gibi markaların üreticisi olan Inditex'in 2005 yılından beri yöneticiliğini yapan Isla, şirketin kurucusu olan Amancio Ortega'yı dünyanın en zengin adamı yapmayı başardı.

2. Martin Sorrell, WPP

Martin Sorrell

Martin Sorrell

Martin Sorrell 1986 yılında kurduğu PR şirketi olan WPP'nin başındaki isim. Geçen sene 70 milyon pound tutarındaki tazminatıyla kendisine dair eleştirilere, performansına bakıldığında bunun makul bir tutar olduğunu söyleyerek cevap vermişti.

1. Lars Rebien Sorensen, Novo Nordisk

Lars Rebien Sorensen

Lars Rebien Sorensen

Lars Rebien Sorensen, Harvard Business Review'a göre dünyanın en iyi performans gösteren CEO'su. Sorensen özellikle diyabet ilaçları üreten Novo Nordisk'in başındaki isim. Geçen sene de en iyi CEO listesini zirvesinde yer almıştı. 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS