Apple 'Online Film' Savaşını Netflix ve Amazon'a Kaptırıyor

Online film sektöründe Apple'ın hamle yapması bekleniyor.
Apple 'Online Film' Savaşını Netflix ve Amazon'a Kaptırıyor

Netflix online film ve dizi sektöründe açık ara önde. Youtube her ne kadar en çok ziyaret edilen video sitesi olsa da profesyonel stüdyolar tarafından üretilen içerikle abonelik servisinde Netflix önde gidiyor. Netflix'i Hulu ve Amazon Prime takip ediyor. Peki Apple bu yarışta yer alacak mı?

Apple, farklı zamanlarda bu sektörde de yer alacağını açıklamasına rağmen bu yönde büyük bir adım atmadı. Bu sene Apple CEO'su Tim Cook için oldukça kritik. Cook, online film ve dizi sektörüne girmek için ya kendisi büyük bir stüdyo kuracak ya da hali hazırda geniş bir film kataloğu bulunan büyük stüdyolardan birini satın alacak. Aksi takdirde film sektöründe yarışa en geriden ve oldukça dezavantajlı olarak girmek zorunda kalabilir.

Apple'ın şimdiye kadar yaptığı en büyük satın alma Beats oldu. 2014 yılında ünlü müzisyen Dr. Dre'nin markasını 3 milyar dolara satın alan Apple yönetimi o zamandan beri iPhone ve diğer amiral gemisi teknoloji ürünlerine yatırım yapmaya devam ediyor. Buna karşın Netflix, Disney, Amazon ve Netflix online film ve dizi sektöründe büyük yatırımlar yaparak arayı açıyor.

Apple'ın elinde 2018 yıl sonu itibarıyla 245 milyar dolar tutarında nakit bulunuyor. Bu paranın sadece 1 milyar dolarını içerik üretmeye ayıran şirket büyük bir stüdyoyu bünyesine katmazsa sektörle ilgili kararını vermiş olacak. Ya sadece yüksek teknoloji ürünü akıllı cihazlar üretmeye devam edecek, ya da bunların tamamlayıcı ürünü mahiyetindeki film servisleriyle büyümeyi tercih edecek. İlkinin olması halinde dün akşam New York Borsası'nda 171.06 dolardan kapatan hisse fiyatları düşme tehlikesiyle karşı karşıya gelebilir.

Apple'ın güncel market değeri 807 milyar dolar. Güncel dolar kuru üzerinden hesaplandığında 4 trilyon 309 milyar 38 milyon dolar ediyor.


Online film sektörü ile ilgili en popüler haberler:

Netflix Breaking Bad'in Memleketine Taşınıyor

Sherlock'un Yaratıcılarından Yeni Netflix Dizisi: Dracula

Marvel'in En Sevilen Kötü Adamı Loki Dizi Oluyor

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS