Amazon Pentagon’un Bulut Bilişim İhalesini Microsoft’a Kaptırdı

Microsoft Pentagon'un 10 milyar dolarlık bulut bilişim ihalesini kazandı.
Amazon Pentagon’un Bulut Bilişim İhalesini Microsoft’a Kaptırdı

Pentagon’un verisini barındırma işi uzun süredir ihale aşamasındaydı. Dün itibariyle yarışma sonucu açıklandı. Microsoft 10 milyar dolarlık ihaleyi kazandı, ancak herkes Amazon’un kazanacağını bekliyordu.

The Washington Post Cuma günü 10 milyar dolarlık dev veri barındırma ihalesini Microsoft’un kazandığını duyurdu. Pentagon’un tüm datasını barındırma işini alan Microsoft Temmuz ayından beri ihalenin sonuçlanmasını bekliyordu. Joint Enterprise Defense Infrastructure (JEDI) adı verilen ihale Amerikan tarihinin en büyük veri barındırma ihalesi.

Amazon ve Microsoft Nisan ayında finale kalan iki şirket oldu. Amazon Web Services bulut sunucu işinde Microsoft’tan daha büyük bir pazar payına sahip, orduyla bulut bilişim konusunda daha fazla iş yapmış ve herkes Amazon’un işi kapmasına kesin gözle bakıyordu. Donald Trump’ın Amazon aleyhine attığı tweetlerle kararı etkilediği konuşuluyor.

Donald Trump, Microsoft CEO'su Satya Nadella ve Amazon CEO'su Jeff Bezos ile birlikte.

Donald Trump, Microsoft CEO'su Satya Nadella ve Amazon CEO'su Jeff Bezos ile birlikte.

Trump Amazon’u ve CEO Jeff Bezos’u birkaç kez Twitter hesabından eleştirmişti. Hatta Temmuz ayında ihaleye teklif verme aşamasında Pentagon’a müdahele ettiği de basına yansımıştı. Bu karar sonrası Amazon’un ihale sonucunu mahkemeye taşıması bekleniyor.

Her ne kadar bu haber Microsoft için oldukça sevindirici bir gelişme olsa da şirket çalışanları bundan pek memnun değil. 2018 Google çalışanları da şirketlerinin Savunma Bakanlığı ile iş yapmasını protesto etmişler ve başarılı olmuşlardı. Amazon çalışanları da geçen sene Amerikan Göçmen Bürosu ile ilişkileri olduğu gerekçesiyle şirket yönetimini protesto etmişti.

Pentagon’un bulut sunucu ihalesini mahkemeye taşıması beklenen Amazon tarafından bir açıklama henüz gelmedi.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS