Alman Otomobil Devi Volkswagen, Porsche, Lamborghini ve Bugatti’nin de Sahibi

Alman Otomobil Devi Volkswagen, Porsche, Lamborghini ve Bugatti’nin de Sahibi

Volkswagen ya da Volkswagen Grubu dünyanın en büyük araba üreticisi. 2016 yılında Toyota’nın tahtını elinden alan Volkswagen araba, motosiklet, motor, turbo motor üretimi yapmakla birlikte bunların tamamlayıcı servisleri olarak da bilinen filo kiralama, leasing ve finans gibi işleri de yapmaktadır. Geçen sene Fortune 500 listesinde yedinci olmuştur. Volkswagen sadece bu adla üretilen arabaların değil aynı zamanda dünyanın en pahalı ve spor araba markalarının da üreticisi. Bunların arasında Porsche, Lamborghini ve Bugatti gibi isimler yer alıyor.

Volkswagen, geçen sene karbondioksit emisyonu skandalı sebebiyle Amerika’da yüklü tutarda cezayla karşı karşıya kalsa da yatırımlarını hız kesmeden devam ettiriyor. 2018 yılında dünya çapında satılan arabaların 10.8 milyon adedi Volkswagen grubuna ait. Önceden araba satış rakamlarına göre diğer markalardan açık ara önde olan Toyota, Volkswagen’in son hamleleri sonucu ikinci sıraya geriledi. Toyota 2018 yılında dünya çapında 8 milyondan fazla araba sattı. Volkswagen Grubu ise sadece Volkswagen marka 6 milyon 700 binin üstünde araba satarken 1 milyon 800 binden fazla Audi, 1 milyon 243 binden fazla Skoda marka araba sattı. Toplam satış rakamlarına göre Volkswagen Grubu, Toyota’yı geçti.

Volkswagen Grubu adı altında Audi, Bentley, Bugatti, Lamborghini, Porsche, Seat, Skoda ve amiral gemisi olan Volkswagen marka arabaların üretimi ve satışı yapılıyor. İki ana birimde hizmetlerine devam eden şirketin 350’yi aşkın alt şirketi bulunuyor. 150 ülkede faaliyetlerine devam eden şirketin 27 ülkede 100 üretim tesisi mevcut.

Volkswagen Türkiye’de Doğuş Otomotiv ile işbirliği halinde faaliyetlerini sürdürüyor. 2018 yılındaki Alman araba satışlarının büyük kısmı Volswagen’e ait. 2018 yılında Volswagen’in ülkemizdeki satış rakamları şu şekilde. 2018’de Türkiye’de Volkswagen Grubu’na ait 113 bin 607 adet sıfır araç satıldı. Bununla birlikte 21 bin 767 adet ikinci el aracın satışı gerçekleşti.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS