2019 Pasaport Ücretleri

2019 pasaport ücretleri belli oldu.
2019 Pasaport Ücretleri

Harç ve defter bedeli pasaport almak için başvuracak kişilerin yatırması gereken ücretler. 2019 yılı pasaport harç ve defter bedelleri belli oldu. Yeni tarifeye göre hususi ve hizmet damgalı pasaportlar harç bedeli ödemezken diğer pasaport türleri için vatandaşların ücreti eksiksiz olarak yatırması gerekiyor.

Pasaport harç ve defter bedeli tarifesi belli oldu. Buna göre yatırılması gereken tutarlar süreye bağlı olarak değişiyor. 6 aylık başvuru yapmak isteyenler 170,40 lira harç bedeli ile birlikte 133,50 lira defter bedeli yatırıyor. Defter bedeli aslında tüm pasaport türleri için aynı ancak harç bedeli süreye bağlı olarak değişkenlik gösteriyor.

Pasaport başvuruları en az altı aylık için yapılabiliyor. 3 yıldan fazla süreli pasaportlar için vatandaşın ödemesi gereken harç bedeli 811,60 lira iken defter bedeli ile birlikte toplamda 945,10 lira yatırmak gerekiyor.

Yeşil pasaport ve gri pasaport olarak da bilinen resmi damgalı pasaportlar harç bedelinden muaf olmakla birlikte defter ücretini yatırmak gerekiyor.

İşte güncellenen 2019 Pasaport Harç ve Defter Ücretleri

  Harç Ücreti Defter Ücreti Toplam Pasaport Ücreti
6 Aylık pasaport ücreti 170,40 lira 133,50 lira 303,50 lira
1 Yıllık pasaport ücreti 248,40 lira 133,50 lira 381,90 lira
2 Yıllık pasaport ücreti 405,50 lira 133,50 lira 539,00 lira
3 Yıllık pasaport ücreti 575,90 lira 133,50 lira 709,40 lira
3 Yıldan daha fazla pasaport ücreti 811,60 lira 133,50 lira 945,10 lira

Yeşil Pasaport Nedir ve Kimler Yeşil Pasaport Alabilir?

Yeşil pasaport Hususi Damgalı Pasaport olarak da biliniyor ve devlet memurlarının kendileri ile birlikte ailelerine verilebiliyor. Sanılanın aksine her devlet memuruna yeşil pasaport verilmiyor. Bunun için devlette çalışılan yıl ve kadro derecesine bağlı olarak hesaplanan cetvele uygun düşmek gerekiyor.

Yeşil pasaportu bu kadar gözde bir pasaport türü yapan şey vizesiz seyahat hakkı. Dünyanın hemen hemen her ülkesine vizesiz olarak girme imkanı sağlayan yeşil pasaportun giremediği yerler de var. Amerika, İngiltere, Kanada gibi ülkeler yeşil pasaport sahiplerine de vize istemektedir. 

Yeşil pasaportlar şu listedeki kişilere veriliyor:

  1. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Eski Üyeleri ve Devlet Başkanları
  2. 1, 2, ve 3. derece kadrolarda çalışan veya bu seviyeden emekli devlet memurları
  3. Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurulu (BDDK) Üyeleri
  4. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Üyeleri
  5. Belediye Başkanları
  6. Aşağıdaki Koşulları Sağlayan İhracatçılar

2017 tarihinde yürürlüğe giren bir kanunda ihracatçılara yeşil pasaport verilmesine ilişkin esaslar düzenlenmiştir. Buna göre yıllık ihracat tutarı belli bir değerin üstünde olan iş adamlarına da yeşil pasaport alma hakkı tanındı.

İhracatçılar için belirlenen ihracat hacmi ve pasaport sürelerine ilişkin tablo şu şekilde:

İhracat Tutarı 1-10 milyon dolar arası 1 yıllık
İhracat Tutarı 10-25 milyon dolar arası 2 yıllık
İhracat Tutarı 25-50 milyon dolar arası 3 yıllık
İhracat Tutarı 50-100 milyon dolar arası 4 yıllık
İhracat Tutarı 100 milyon dolar ve üstü olan şirket yetkililerine ise 5 yıllık yeşil pasaport alma hakkı tanındı.

İhracat rakamlarında son üç yılın ortalamasına bakılmaktadır. Bununla birlikte son üç yıl içinde her yıl ihracat yapmış olma şartı aranmamaktadır. Bu kişilerin yeşil pasaport başvurusu yapabilmesi için herhangi bir terör örgütü ile ilişkisi bulunmaması ve bir suça karışmamış olması gerekiyor.

Yeşil pasaport alacak şirket yetkililerinin, kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına veya affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkum olmaması kaydıyla yeşil pasaport verilebilmektedir.

İhracatçılar için yeşil pasaport başvurularını Ticaret Bakanlığı almaktadır.


Pasaport alımı hakkındaki en popüler haber:

2019 pasaport ücretleri

Pasaport Nasıl Alınır? Pasaport Başvuru Sorgulama

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS