Silikon Vadisi'nde 'Bitcoin' Alarmı

Sanal Para piyasası Gilfoyle alarmını konuşuyor
Silikon Vadisi'nde 'Bitcoin' Alarmı

Bitcoin gelmiş geçmiş en dalgalı emtiaların başında geliyor. Arkasında bir garantör kuruluşun olmaması ve somut bir emtiaya endeksli olmaması sebebiyle sanal para piyasasının genelinde böyle bir durum mevcut. Dolayısıyla bitcoin fiyatlarındaki dalgalanmayı takip etmek çeyrek altın veya dolar kurlarını takip etmekten daha yorucu bir hal aldı.

Haberin bundan sonraki kısmı HBO'nun Silicon Valley adlı dizisinin beşinci sezon, üçüncü bölümü hakkında sürpriz bozan içermektedir.

HBO'nun Silikon Vadisi'ndeki iş hayatı hakkında karikatürize hikayeler anlattığı Silicon Valley adlı dizisinde ekibin sistem ve yazılım uzmanı Gilfoyle (Martin Starr) yan iş olarak bitcoin madenciliği yapmaktadır. Bitcoin madenciliği işinin bilişim donanımının kaynaklarını aşırı derecede tüketmesi sebebiyle bitcoin fiyatının belli bir eşik değerinin altına düşmesinin madenciliği verimsiz/karsız bir işe çevirdiği argümanından hareketle bir alarm sistemi geliştiren Gilfoyle, sanal para eşik değerinin her altına düştüğünde Napalm Death'in "You Suffer" adlı şarkısının 1.36 saniyesini sesli olarak çalmaktadır. Bitcoinin fiyatlarının çok hızlı bir şekilde değişmesi sebebiyle çok sık bir şekilde çalınan ve kükremeyi andıran bu ses yüzünden ekip arkadaşları rahatsız olmaktadır.

Viska adlı bir tasarım atölyesi gerçek hayatta Silicon Valley'in Gilfoyle'unun alarmına benzer bir alarm sistemi geliştirdi. Viska'dan Sindri Guðmundsson ekip olarak HBO'nun dizisini severek takip ettiklerini ve Gilfoyle'un fikrini çok beğendiklerini açıkladı. Viska ekibi olarak hemen Coincap.io İnternet sitesinden bitcoin kurlarını çeken bir Javascript eklentisi geliştirdiklerini ve üç saat içinde bir Wordpress sitesi kurduklarını söyledi. Bitcoin Volatility adlı site için Guðmundsson:

"Biz de bitcoin fiyatlarını çokça takip ediyoruz ve belli bir eşik değerinin üstüne çıktığında güzel bir müzik dinlemek günümüzü renklendiriyor."

Gilfoyle'ın Bitcoin Alarmı Sahnesinde Gözden Kaçan Detay

Bitcoin madenciliği özellikle bilişim sektöründe çalışan profesyonellerin gündeminde. Madencilik işi yeni bitcoinler kazıldıkça algoritma gereği her geçen gün daha da zorlaşan bir proses. Geçtiğimiz Cuma günü yayınladığımız haberde kalan bitcoinlerin çıkarılması için 120 yıldan daha fazla sürenin geçmesi gerektiği belirtilmişti. Dolayısıyla bitcoin madenciliği için artık daha fazla donanım kaynağının kullanılması gerekmektedir. Gilfoyle, alarm sistemi ile fiyatı belli bir seviyenin altına düşen bitcoinin çıkarılması için madencilik yapmanın verimsiz bir iş olduğunu ve bu sebeple fiyatlar düşükken evindeki madencilik sistemini kapattığını vurgulamaktadır.

Bitcoin madenciliğinin artık evden yapılabilecek bir uğraş olması mümkün görünmemektedir. Bu sebeple özellikle bilişim personelinin iş yerlerindeki bilgisayar ve sunucularını kendi kişisel çıkarları için kullanmaları gibi iş etiğine aykırı durumlar gittikçe yaygınlaşmaktadır. Silicon Valley dizinde vurgulanan alarm sistemi sayesinde Gilfoyle'un evdeki madencilik donanımını kapatması, bu işin kişisel bir uğraş olması sebebiyle iş yerinde yapılmaması gerektiğine dair bir eleştiridir.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS