Mark Zuckerberg İstifa Edecek mi?

Mark Zuckerberg istifa çağrılarına kesin bir dille cevap verdi.
Mark Zuckerberg İstifa Edecek mi?

Mark Zuckerberg dünyanın en güçlü genç iş adamlarından biri. Sadece mal varlığı sebebiyle değil aynı zamanda dünyanın en büyük üç sosyal medya platformları olan Facebook, Instagram ve WhatsApp'ın de yüzde 60 hissesine sahip olması sebebiyle kendisi hariç kendisini kovabilecek güçte kimse yok.

Salı günü CNN'e verdiği röportajda istifa edip etmeyeceğine dair soruları cevaplayan Zuckerberg "böyle bir plan yok" dedi. Geçen hafta The New York Times gazetesinde yayınlanan haberin ardından yatırımcılar ve eleştirmenler Mrzk Zuckerberg'in istifa etmesi için çağrıda bulundu ancak genç CEO'nun böyle bir planı yok.

5300 kelimeden oluşan habere göre The New York Times, Facebook'un 2 milyardan fazla üyesinin kişisel bilgilerini nasıl kötüye kullandığını, Rusya'nın sosyal medya platformunu silah olarak kullandığını gizlediğini ve ayrıca şirketin Washington'da bir firmaya para vererek rakiplerin ve eleştirmenlerin aleyhinde propaganda yaptırdığını açıkladı.

Sadece Cambridge Analytica skandalı bile Mark Zuckerberg'in istifa etmesi için yeterli sebeplerden biri olarak görülürken ünlü iş adamını koltuğundan edebilecek kimse yok. Şirketin yüzde 60 kontrol hissesine sahip olduğu için tüm kurul üyeleri bir araya gelse dahi Zuckerberg'i Facebook'tan atamıyor. Uzmanlar ise bunun çok sıradışı bir durum olduğu, Zuckerberg'e bu kadar fazla güç tanınmasının hesap verebilirliği zedelediği görüşünde.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS