Google Çalışanından Yöneticilerine Açık Mektup

Google çalışanları Yusufçuk Projesi'ne karşı imza kampanyası başlattı.
Google Çalışanından Yöneticilerine Açık Mektup

Google çalışanları Çin pazarı için geliştirilen Yusufçuk (Dragonfly) kod adlı arama motoruna itiraz etti. Çin yönetiminin vatandaşların arama motorlarında hangi kelimeleri aradığını kolaylıkla takip edebileceği bir sistem olarak bilinen Yusufçuk hakkında Google yönetiminden detaylı bir açıklama gelmedi.

Google çalışanları teknolojinin mazlumların bastırılmasına yönelik kötü amaçlı kullanılmasına itiraz etti. Biz Google Çalışanlarıyız. Google Yusufçuk Projesini Bırakmalı başlıklı açık mektuba an itibarıyla 407 Google çalışanı imza attı.

Çin'in özellikle Doğu Türkistan'da yaşayan müslümanlara yaptığı baskılar sebebiyle daha önce de medyanın gündemine düşen Yusufçuk Projesi hakkında Google CEO'su Sundar Pichai bu çalışmanın sadece deneysel bir nitelik taşıdığını ve Çin'de bir ürün çıkarmaktan henüz çok uzak olduklarını açıklamıştır.

Google çalışanları yazdıkları mektupta duygularını şu şekilde ifade etti:

"Yusufçuk projesine itirazımız Çin hakkında değil. Biz teknolojinin zayıfların baskılanması için kullanılmasına karşıyız. Çin'de Yusufçuk projesi böylesine kırılgan bir politik zamanda tehlikeli sonuçlara yol açabilir."

Yusufçuk Projesi Nedir?

Çin'de İnternet siteleri ve arama motorlarında büyük oranda sansür uygulanıyor. İnternet sitelerinin batılı haber sitelerine link vermesi, Nobel Ödülü gibi devlet tarafından sakıncalı kabul edilen kelimelerin aranması ve bu tür içeriklerin reklamının yapılması yasak. Bu sebeple Çin'de devletin büyük oranda kontrol sahibi olduğu Baidu arama motoru kullanılıyor. Google, Yahoo veya Bing gibi özgürlükçü bir çizgisi olan arama motorlarının Çin'de kullanılması yasak.

Bununla birlikte Çin çok büyük bir pazar. Bu pazardan reklam payı almak isteyen şirketler ürünlerini Çin'in regülasyonlarına ve devletin kurallarına uygun hale getirerek faaliyet göstermek istiyor. Google da arama motoru kriterlerini Çin regülasyonlarına uygun hale getirerek dünyanın en kalabalık ülkesinden kar etmek istiyor. Bu sebeple Yusufçuk projesinin geliştirildiği konuşuluyor.

Yusufçuk Projesi Nedir?

Yusufçuk Projesi Nedir?

Google yöneticileri tarafından proje hakkında fazla detay verilmese de Çin'in baskıcı uygulamalarını bilen uzmanlar Google'ın uyması gereken kuralları tahmin ediyor. Bunlar arasında kullanıcıların vatandaşlık numaraları ile yaptıkları aramaların eşleştirilerek hükümetin erişimine açılması gibi kurallar yer alıyor. Bu da Çinli vatandaşların yaptıkları her aramada otomatik olarak fişlenmesi anlamına geliyor.

Konuyla ilgili diğer haberimizi de okuyabilirsiniz: Çin, Vatandaşlarını Sınıflandırmaya Başladı!

Zaten vatandaşlarını kategorize ederek sosyal puanlama sistemini geliştirdiği için eleştiri oklarına maruz kalan Çin'de, Google'ın bu sistemi destekleyecek şekilde faaliyet göstermesi aktivistleri harekete geçirdi. Google çalışanlarının imzaladığı açık mektubun Yusufçuk projesinin geleceğini nasıl şekillendireceği merak konusu.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS