Facebook, Tinder'a Rakip

Facebook'un yeni hamlesi Match Group'un hisselerini düşürdü
Facebook, Tinder'a Rakip

Facebook mobil uygulamasına yeni bir katman daha ekliyor. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg kongre önünde ter dökmesinin ardından ilk defa büyük bir organizasyonda güler yüzlü olarak seyircinin karşısına çıktı. Facebook üyeleri arasında 200 milyon kişinin kendini bekar olarak tanıttığını söyleyen Zuckerberg, bu konuda bir şeyler yapmak istedik şeklinde konuştu.

Mark Zuckerberg F8 konferansında seyircinin karşısına çıktı. Zuckerberg, Kaliforniya San Jose’de gerçekleşen organizasyonda 2004 Şubat ayında faaliyetine başlayan Facebook’un ilk günden itibaren kullanıcılara kendilerini bekar veya ilişki halinde şeklinde tanımlamalarına imkan verdiğini açıkladı. Bu konuda birşeyler yapmak istediklerini de söyleyen Zuckerberg, 14 yaşındaki sosyal medya platformu bundan sonra aynı zamanda bir arkadaşlık sitesi olacağını, bunun sadece takılmak isteyenler için değil, uzun vadeli ilişkiler için bir fırsat olmasını ümit ettiğini söyledi.

Tinder Hisseleri Düştü

Facebook’un aylık 2.2 milyar aktif kullanıcısı mevcut. Arkadaşlık özelliği ile birlikte devrimsel bir adım atan Facebook’un Match Group’un sahibi olduğu Tinder ve OkCupid’e rakip olması bekleniyor. Haberin açıklanmasının ardından Match Group’un hisseleri yüzde 17 düştü.

Gelişme ile ilgili olarak Zuckerberg, bu özelliğin Facebook’un uygulamasında ve kesinlikle opsiyonel bir şekilde yer alacağını söyledi. “Bu uzun vadeli gerçek ilişkiler için olacak, sadece takılmak isteyenler için değil. Baştan itibaren güvenlik kaygılarıyla geliştirdik. Arkadaşlarınız sizin profilinizi görmeyecek ve size sadece arkadaşınız olmayan kişiler önerilecek.” şeklinde konuştu.

Facebook ürün müdürü Chris Cox Zuckerberg’den sonra sahneye çıktı ve uygulamanın detayları hakkında bilgi verdi. Seyircilere tasarımdan örnekler gösteren Cox, Tinder ve Bumble gibi ünlü arkadaşlık uygulamalarınınkine benzer ara yüzleri tanıttı. Cox, arkadaşlık uygulamasının WhatsApp ve Instagram’dan tamamen bağımsız olacağını vurguladı.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS