Elon Musk Robotlardan Şikayetçi!

Tesla Model Y'nin tasarımı belli oldu.
Elon Musk Robotlardan Şikayetçi!

Elon Musk Tesla’nın yeni elektrikli arabasının bir üretim devrimi olacağını söyledi. Model 3’ün üretim darboğazlarını aşmak için fabrika işçilerine geçici süre ücretsiz izin veren Musk Model Y adını verdiği crossover model için dün basına konuştu.

Model Y’nin üretimi için henüz hiçbir kaynak ayırmadıklarını ancak tasarımı için biraz para harcadığını söyleyen Elon Musk bu modelde Model 3’teki hatayı tekrarlamak istemiyor. Tasarımdan üretimin her aşamasına kadar üretim bandındaki darboğazları ve otomasyon robotlarını göz önünde bulundurduklarını açıklayan Tesla CEO’su, yeni modelin 2020’de üretime girebileceğini belirtti.

Musk daha önce diğer Tesla modellerinde kullanılan 12 volt bataryalardan vazgeçtiğini açıklamıştı. 12 volt bataryaların kablolama miktarını aşırı derecede artırdığını, daha az kablolamanın otomasyondaki ciddi darboğazları aşmak için çok önemli olduğunu belirtmişti. Musk Model Y’nin üretiminde otomasyondan daha fazla faydalanacaklarını ve böylece arabayı pazara daha erken sürebileceklerini belirtti.

Elon Musk Robotlardan Şikayetçi

Musk’ın Model 3 üretim bandındaki fazla robot kullanımından yakınarak üretim cehennemine düştüğünü açıklamasının ardından yeni model için otomasyonu artırma planları sektörde şaşkınlığa sebep oldu. Çarşamba günkü oturumda robotların üretim bandındaki rollerini anlatırken Flufferbot adlı robottan özellikle şikayetçi oldu. Flufferbotlar araçların bataryalarının üstüne fiberglas mat yerleştirmek için kullanılıyor.

Model Y’nin üretimine bu yıl başlanacağı yönündeki tahminlere binaen Elon Musk en erken 2020’nin başlarında üretime başlayacaklarını belirtti. Model Y’nin önündeki en büyük engel üretim yerinin olmaması. Tesla’nın Fremon’daki fabrikası hali hazırdaki siparişleri yetiştirmek için tam kapasite çalışıyor. Dolayısıyla Elon Musk’ın yeni crossover aracı Model Y için başka bir yer bulması gerekiyor. 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS