Amazon FedEx ve UPS Kargo'ya Rakip mi Olacak?

Amazon'dan FedEx ve UPS Kargo'ya kötü haber.
Amazon FedEx ve UPS Kargo'ya Rakip mi Olacak?

Amazon önümüzdeki iki yıl içinde kargo filosuna on tane daha uçak ekleyeceğini açıkladı. Bu sayede dünyanın en büyük online alışveriş merkezinin kargo uçağı sayısı elliye yükselecek. Peki bu Amazon'un paketlerini taşıyan UPS ve FedEx için ne anlama geliyor?

Amazon'un Cuma günü yaptığı açıklamaya göre paketlerini en hızlı şekilde teslim etmek ve taşıma maliyetlerini düşürmek için stratejiler geliştiren şirket önümüzdeki iki yıl içinde uçak filosunu on tane daha uçakla genişletmeye hazırlanıyor. Air Transport Services Group'tanleasing yöntemiyle alınan uçakların hepsi Boeing 767-300.

Amazon'un kendi filosunu kurma stratejisi şimdiye kadar paketlerini taşıyan UPS, FedEx ve USPS gibi şirketler için kötü haber, çünkü Amazon FedEx'in yıllık gelirlerinin yaklaşık yüzde 3 ila yüzde 5'ine tekabül ediyor. UPS için rakamlar bu kadar yüksek olmasa da en büyük müşterisini kaybetmek üzere.

Amazon Neden Uçak Filosu Kuruyor?

Amazon hızlı teslimat işini gerçekten ciddiye alan ve Amazon Prime gibi servislerinin hakkını sonuna kadar vermeye çalışan nadir şirketlerden biri. Kendi uçak filosu ile birlikte daha hızlı bir şekilde paket teslimi yapmayı hedefleyen şirketin aynı zamanda paket başına 2 ila 4 dolar arasında tasarruf yapması bekleniyor. Bu durumda yıllık yüzde 6 yani yaklaşık olarak 2 milyar dolara yakın bir para Amazon'un kasasında kalacak.

Amazon bu stratejisini başarılı bir şekilde yürütmeyi başarırsa UPS ve FedEx'in yıllık gelirleri toplamda yüzde 10 düşecek. Bununla birlikte uzmanlara göre Amazon'un yakın zamanda UPS, USPS veya FedEx'e rakip olması mümkün görünmüyor. 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS