iPhone 8'in Fiyatı Ne Kadar Olacak?

iPhone 8'in Fiyatı Ne Kadar Olacak?

Apple'ın herkesin büyük merakla beklediği yeni telefonu iPhone 8'i 12 Eylül'de görücüye çıkarması beklenirken yeni iPhone'un fiyatının ne olacağı, tasarımı ve yeni özellikleri hakkındaki tartışmalar da alevlendi.

ABD'li yatırım bankası Goldman Sachs, Apple'nın merakla beklenen yeni telefonu iPhone 8'in ABD satış fiyatının bin dolar olacağını iddia etti. Bu iddilar doğru çıkarsa iPhone 8, Apple'ın en pahalı telefonu olacak. 

Bu rakamlar çok da mantıksız değil aslında. iPhone 7'nin Amerika'daki satış fiyatı 649 Dolar iken iPhone 7 Plus 769 Dolar'a satılıyor. Güncel Dolar kuru üzerinden hesaplandığında iPhone 7 Amerika'da 2236 Lira iken, iPhone 7 Plus 2650 Lira.

Yeni iPhone 8 ile Home tuşunun tarih olacağı söyleniyor.

Yeni iPhone 8 ile Home tuşunun tarih olacağı söyleniyor.

 

Bununla birlikte iPhone 7'nin Türkiye'deki satış fiyatı 3.799 Lira. Apple'ın kendi İnternet sitesinde iPhone 7 Plus 4.449 Lira'dan başlayan fiyatlarla satılıyor. Bu rakamlar gözönüne alındığında yeni iPhone'un Türkiye fiyatı 5000 TL'den fazla olacak gibi görünüyor.

iPhone'un yeni modelinin adının iPhone X olacağı söylenirken Apple tarafından henüz ürünün ismi ve tasarımına yönelik herhangi bir açıklama yapılmadı. Bununla birlikte her sene Apple takipçilerinin çok isabetli tahminler yaptığına ve/veya Apple yöneticilerinin söylentileri ciddiye alarak müşterilerin beklentilerini karşıladığına defalarca şahit olduk.

iPhone 8'in güçlü bir görüntü tanıma özelliği ile birlikte çıkması bekleniyor.

iPhone 8'in güçlü bir görüntü tanıma özelliği ile birlikte çıkması bekleniyor.

 

Peki iPhone X'ten beklenen özellikler neler?

1. Öncelikle herkes yeni modelin çok daha ince olacağı konusunda hem fikir. iPhone'ların incelik konusunda şimdiye kadar kimseye bir sıkıntı yaşatmadığını bilsek de trendler telefonun inceleceğine işaret ediyor.

2. 3 GB RAM, 16 MP ultra kaliteli bir arka kamera, 8 MP ön kamera ve hızlı şarj gibi özellikler donanımdan ilk beklenen değişiklikler.

Tasarımcı Gabor Balogh'un iPhone 8 tasarımı.

Tasarımcı Gabor Balogh'un iPhone 8 tasarımı.

 

3. Samsung'un "Edge" teknolojisi ile ekran tasarımında bir çığır açtığı bir dönemde Apple'ın bu trendden geri durmayacağı tahmin ediliyor. Ekranın telefonun tamamına hakim olması ve home tuşunun tarihe karışması bekleniyor. Ayrıca Apple'ın, yeni iPhone’da, mevcut alüminyum ve cam tasarımından vazgeçerek radikal bir karar vereceğini belirtenlerin sayısı az değil.

4. The Kore Herald’ın raporuna göre, yeni telefonun kavisli ve plastik bir OLED paneli olması da ihtimaller arasında.

Dediğimiz gibi bunların çoğu profesyoneller tarafından yapılan tahminler ancak bu tahminler Apple'ın satın aldığı patentler, rakiplerinden hep bir adım önde olmak istemesi ve gelişen teknolojiler üzerinden yapıldığından genellikle isabetli oluyor.

iPhone 8 ile daha büyük bir ekrana sahip olacağız.

iPhone 8 ile daha büyük bir ekrana sahip olacağız.

 

iPhone 8 ya da spekülatif adıyla iPhone X'in 12 Eylül'de Steve Jobs  Konferans Salonu'nda düzenlenen etkinlikte görücüye çıkması bekleniyor. 

 

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS