Gümrük Tarifesi Genelgesi Doları Yükseltti!

Gümrük Tarifesi Genelgesi Doları Yükseltti!

Amerika ile Çin arasındaki ticari yaptırımların neden olduğu gerilim tırmanmaya devam ediyor. Amerikan Başkanı Trump'ın Çin tarafından ülkede iş yapmak isteyen Amerikan şirketlerine know-how aktarma zorunluluğunun dayatılması sonucu milyarlarca dolarlık gümrük vergisi getirilmesini öngören genelgeyi imzalamasının ardından Dolar/TL paritesi tüm zamanların rekorunu kırarak 4,0361 seviyesini gördü.

Trump yönetiminin fikri mülkiyet hırsızlığı kategorisine soktuğu uygulamaları cezalandırmayı ve büyük bir gümrük tarifesi uygulamayı planladığı kulislerde konuşuluyordu. Trump'ın genelgeyi imzalamasının ardından çin 60 milyar dolarlık bir gümrük tarifesi ile karşı karşıya geldi. Bu durum Dolar ve Euro fiyatlarında ani artışa sebep oldu.

Her iki ülke arasında yaşanan gerginlik sebebiyle Türk lirası geçe geç saatlerde dolar karşısında yüzde 1,8 değer kaybetti. 4,03 TL seviyesine ulaştıktan sonra tekrar değer kaybeden dolar/TL paritesi haftanın son günü saat 10:10 itibariyle 3,965 TL seviyesinden işlem görüyor.

Uzmanlar Dolar ve Euro'daki ani yükselmelerin riskten kaçma eğiliminden kaynaklandığını, Dolar'ın rekor seviyelerde kalıcı olup olmayacağını anlamak için Çin tarafından konu ile ilgili karşı hamlenin beklenmesi gerektiğini açıkladı.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS