Google ve Jaguar Sürücüsüz Otomobil Üretimi İçin Anlaştı!

Google ve Jaguar Sürücüsüz Otomobil Üretimi İçin Anlaştı!

Google'ın sürücüsüz araç markası Waymo ile Jaguar arasında sürücüsüz araç filosu kurma konusunda sözleşme imzalandı. Bu ayın başlarında görücüye çıkan Jaguar'ın tamamen elektrikli modeli I-Pace, Waymo'nun Chrysler Pacifica minivanlarına lüks bir alternatif olarak müşterilere sunulacak.

Waymo'nun sürücüsüz araç teknolojisi ile donatılacak olan Jaguar I-Pace 2018 yılının sonuna doğru test sürüşlerine başlayacak. Waymo'nun test sürüşlerinin 2020 yılında tamamlanarak, aynı yıl içinde sürücüsüz arabaların ticari olarak satışa sunulması planlanıyor.

Günde 1 Milyon Sefer Hedefleniyor

Waymo ve Jaguar Land Rover mühendisleri, I-Pace'i ürettikten sonra sürücüsüz kullanma teknolojisi ile donatmak yerine, daha üretim aşamasında bu teknoloji ile üretilmesi yönünde çalışmalara başladı. Sözleşmeye göre iki yıl içinde 20000 araç üretmeyi planlayan firmalar bir günde 1 milyon sefer yapmaya hazırlanıyor. Sözleşmenin fiyatı konusunda iki firma yetkililerinden açıklama yapılmadı.


Lexus RX'ler Değiştirildi

Google'ın iştiraki olan Waymo'nun şu anda 600 adet Chrysler Pacifica'dan oluşan bir sürücüsüz minivan filosu bulunuyor. Şirket Arizona'da gerçek insanlarla taşımacılık hizmeti vermeye başladı. Fiat Chrysler ve Waymo'nun bu sürüşleri analiz etmek ve teknolojiyi geliştirmek için Michigan'da ortak bir ofisi bulunuyor. Waymo daha önce de Lexus RX modellerinden oluşan bir filo ile de çalışmalar yaptı ancak bu filo tamamen Chrysler Pacifica ile değiştirildi.

Geçen hafta Uber'in sürücüsüz arabasının bir bisikletliye çarpması sonrasında Waymo'nun test ve devreye alma aşamalarının nasıl etkileneceği henüz belli olmadı. Arizona'daki regülasyonların daha sıkılaştırılması durumunda Google'ın planlarının etkileneceğine kesin gözüyle bakılıyor.

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS