Google Pi Sayısını Doodle Yaptı!

Google Pi Sayısını Doodle Yaptı!

14 Mart tarihi "Pi" sayısının ilk üç rakamına tekabül ettiği için bugün Pi Günü olarak ilan edildi. Bugün Pi Günü'nün 30. yıldönümü. Google da bunu kutlamak üzere Doodle yaptı.

Pi ile İngilizce'de pasta anlamına gelen "pie" kelimesinin telaffuzu aynı olduğu için dünya çapında pastalı kutlama görselleri paylaşıldı. 2009 yılından beri kutlanan Pi Günü, 3,14 sayısının Mart 14 tarihini notasyonu ile aynı olmasından ötürü bugün kutlanıyor.

Pi Sayısı Çemberi Tanımlıyor

Pi sayısı bir çemberin çevresinin çemberin çapına oranı olarak tanımlanıyor ve sonsuza kadar tekrarlanan bir küsuratı var. Genellikle 3.1428571428571 olarak kullanılmakla birlikte virgülden sonra 22 trilyon daha sayı olduğu iddia ediliyor. Bu sebepten ötürü pi sayısı irrasyonel sayı olarak kabul ediliyor.

Pi sayısı Babiller zamanından beri biliniyor. İlk başta 3,125 olarak hesaplanan sayı, Mısırlılar tarafından 3,16 olarak hesaplanmış, Yunan Matematikçi Arşimet tarafından ise şimdiki değerine en yakın hesaplama yapıldığı biliniyor. Pi rakamının sembolünü ise 1737 yılında İsviçreli Matematikçi Leonard Euler buldu. 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS