Google Bitcoin Reklamlarını Yasakladı!

Google Bitcoin Reklamlarını Yasakladı!

Facebook'un ardından Google da sanal para reklamlarını yasakladı. Google yeni reklam politikasında sanal para ve spekülatif finansal ürünlerin reklamının yapılmayacağını açıkladı.

Sanal paralar hala regülatif anlamda bir zemine oturtulmadığı için dünya çapında yaptırımlara maruz kalıyor. Çin, Fransa, Güney Kore ve Venezuela'nın ardından Google da Bitcoin başta olmak üzere tüm sanal para reklamlarına yaptırım getirdi.


Haziran Ayında Geçerli Olacak

Google'un reklam direktörü Scott Spencer'ın CNBC'ye yaptığı açıklamaya göre sanal para halka arzları, sanal cüzdanlar ve alım satım tavsiyesi niteliğindeki reklamlar yasak kapsamına alınıyor. Yasak Haziran 2018'den itibaren geçerli olacak.

Scott Spencer'ın Google adına yaptığı açıklama şöyle:

"Kripto kurlar hakkında geleceğin nereye doğru gittiğine dair elimizde kristal bir küremiz yok, fakat çok sayıda müşterimizin bundan zarar gördüğünü ya da potansiyel tehlike altında olduğunu gördük. Bu alana titizlikle dikkat edilmesi gerekiyor."


Facebook da Bitcoin reklamlarını Yasaklamıştı

Facebok'un 30 Ocak 2018 tarihinde açıkladığı yeni reklam politikası gereği hiçbir reklam veren kripto kurlar veya çift değişkenli opsiyonlar için reklam veremeyecek. Facebook'un reklam politikasını ihlal eden yayıncılar platformdan uzaklaştırılacak.

Legal olarak faaliyet gösteren sanal para aracı veya üretici firmalar da yasak kapsamında yer alacak. Dünya çapında en büyük platformlarda sanal para reklamları veren James Altucher yasaklardan en fazla etkilenen isim olarak sosyal medyada gündem oldu.

Facebook'un reklam direktörlerinden biri olan Rob Leathern konu ile ilgili şöyle bir açıklamada bulundu:

"Yeni politikamız bilerek ve isteyerek yanıltıcı reklamcılık anlayışını da kapsayacak şekilde geniş tutuldu. Yeni geri beslemelerle politikamızı geliştirmeye devam edeceğiz."

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS