1 EUR   =   15,454  TRY
Euro Türk Lirası
Euro Kur Değişim Grafiği (EUR/TRY)
Grafiğin Üzerinde İstediğiniz Alanı Seçerek Zoom Yapabilirsiniz
Döviz Türü Alış Satış Fark
Euro - EUR 14:40 15,351 15,454 0.0129

Euro

Euro ya da diğer okunuşuyla Avro, Avrupa Birliği içindeki hemen hemen tüm ülkelerde kullanılan resmi para birimidir. 1 Ocak 1999'da madeni paraların tanıtılmasıyla resmi olarak ilan edilen Euro, banknotları ile birlikte 2002 yılından itibaren tam olarak tedavüle girmiştir. Euro'nun her biri aynı renk, tasarım ve boyutta yedi farklı alt birimi bulunmaktadır. Bunlar 5, 10, 20, 50, 100, 200 ve 500 eurodan ibarettir.

Euro Banknotları
Euro Banknotları

Euro, Avrupa Birliği'ndeki ülkelerin tamamında kullanılmamaktadır. Brexit referandumu ile Avrupa Birliği'nden ayrılan İngiltere Avrupa Birliği üyesi olduğu süre boyunca kendi para birimi olan İngiliz Sterlini'ni kullanmaya devam etmiştir. İsveç ve Danimarka da Euro'ya geçiş konusunda referandum sebebiyle sıkıntı yaşayan ülkeler arasındadır.

Euro, şu Avrupa Birliği ülkelerinde resmi para birimi olarak kullanılmaktadır. Avrupa Birliği Ülkeleri: Almanya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İrlanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, Yunanistan.

Euro Kaç Lira?
Euro Kaç Lira?

Bununla birlikte Euro, Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerde de kullanılabilmektedir. Andorra, Monako ve Vatikan ikili anlaşmalar çerçevesinde Euro kullanma yetkisine sahip ülkeler arasında yer almaktadır.

Euro Kaç Lira?

Amerikan Doları'nın en güçlü rakiplerinden biri olan Euro kurları ülkemizde serbest piyasa koşulları ile belirlenmektedir. Bununla birlikte Merkez Bankası'nın politikaları ile Euro ve diğer döviz kurlarında yatırımcıların eğilimlerine bağlı olarak kurlar değişebilmektedir.

Döviz Çevirici
Döviz Çevirici

Euro ile birlikte tüm döviz kurları Mydoviz İnternet sitemizde anlık oalrak güncellenmektedir. Serbest Piyasa Döviz Kurları sayfası ile birlikte ana sayfa üzerinden veya Döviz Çevirici üzerinden güncel Euro bilgilerine ulaşmak mümkündür.

Euro Yükselir mi?

Döviz yatırımcılarının en fazla merak ettiği soruların başında gelen Euro Yükselir mi, mevcut durumdaki politik gerilimleri ve küresel dengeleri analiz etmeden cevaplanması güç bir sorudur. Bununla birlikte Euro'nun yükseleceği beklentisi ile yatırım yapmadan önce euronun detay sayfasından geçmişe dönük olarak trend grafiklerine bir göz atmakta fayda var. Ayrıca küresel piyasada euronun, Amerikan doları karşısındaki pozisyonunu analiz etmek açısından euro dolar paritesi de bu sorunun cevaplanmasında faydalı bir parametre olarak öne çıkmaktadır.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS