Elon Musk: "Üretim Cehennemine Düştüm"

Elon Musk: "Üretim Cehennemine Düştüm"

Tesla borsada zor zamanlar yaşıyor. Geçtiğimiz hafta sadece iki gün içinde %12 değer kaybeden elektrikli araba üreticisinin son iki haftadaki toplam değer kaybı yüzde 25'i buldu.

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody's tarafından Model 3 üretiminin darboğaza girdiği gerekçesiyle puanı B3'e düşürülen Tesla, üretim sorunlarını aşmak için etkili bir yol bulamaması halinde kredi notunun daha da düşürülebileceği konusunda uyarıldı.

Tesla CEO'su Elon Musk, Moody's kararının ardından Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu tarafından da bir soruşturmaya çağrılınca yatırımcıların hisse senetlerine güveni zayıfladı. Bununla birlikte geçtiğimiz hafta elektrikli araba filosu kurmak için güçlerini birleştirme kararı alan Google iştiraki Waymo ile Jaguar tarafından da ciddi bir rekabet baskısı gündemde.

Magna International Çözüm Olabilir

Elon Musk tüm bu gelişmeler sebebiyle içinde bulundukları durumu bir "üretim cehennemi" olarak nitelendirdi. Geçen sene temmuz ayında tanıtılan Model 3, firmanın üst segment sedan araba modeli ancak Musk 2017 yılındaki üretim kotasını doldurmayı başaramadı. Bir hafta içinde 2500 araç üretme sözünü bile yerine getiremeyeceği değerlendirilen ünlü marka kepenk kapatma noktasına gelebilir.

Musk'ın "üretim cehennemi" olarak değerlendirdiği durumunda kurtulmasının bir yolu olarak Magna International ile iş birliğine gitmesi gerektiği söyleniyor. Magna, Jaguar'ın en son elektrikli araba modeli olan I-Pace'in yanı sıra Alman otomobil devleri BMW ve Mercedes için de üretim yapan bir firma. Tesla'nın Magna ile anlaşma yapmasının Musk için çok büyük bir adım olacağı değerlendiriliyor.

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS