Elon Musk 50 Milyon Dolarlık İddiayı Kazandı!

Elon Musk 50 Milyon Dolarlık İddiayı Kazandı!

Elon Musk dünyanın en büyük lityum-iyon bataryasını 100 günden daha kısa sürede tamamlayabileceğine dair Avustralya'lı milyarderle girdiği iddiayı kazandı.

Tesla CEO'su Musk, Atlassian adlı yazılım şirketinin kurucu ortaklarından biri olan milyarder Mike Cannon-Brookes ile Twitter üzerinden bir iddiaya girmişti. İddiaya göre Musk, Avustralya'nın en büyük problemlerinden biri olan enerji kesintilerini önlemek üzere talip olduğu batarya kurma işini 100 günden daha kısa sürede tamamlayabileceğini halka açık bir şekilde duyurmuş, eğer işi zamanında teslim edemezse hiç para almayacağını da eklemişti.

 

Güney Avustralya Eyalet Başbakanı Jay Wilson Weatherill'in açıklamasına göre batarya tesisi tamamlandı ve test prosedürleriyle optimizasyon çalışmaları yürütülüyor. Weatherill:

"Yeni batarya, Güney Avustralya'nın yenilenebilir enerji konusunda lider olacağına dair tertemiz bir mesaj gönderiyor. Projeyi zamanında bitirebilmek için muazzam bir iş yükü ortaya kondu ve bizzat Jamestown'ı ziyaret ederek projede emeği geçen herkese teşekkür edeceğim."

şeklinde konuştu.

Tesla'nın Powerpack bataryası, tam şarj olduğunda 8000 evin 24 saat boyunca elektrik ihtiyacını karşılayabileceği gibi, elektrik kesintisi olması durumunda 30.000 hanenin bir saatlik enerji ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilecek. 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS