Bitcoin Madenciliği Tehlikede

Bitcoin madenciliği tehlikeye girerse üretim maliyetleri artacağından fiyatlar yükselebilir.
Bitcoin Madenciliği Tehlikede

Uluslar arası bitcoin madenciliği sektörünü tehlikeye sokabilecek bir gelişme yaşandı. Çin, ülke genelinde bitcoin madenciliği yapılmasını yasaklıyor. Hükümet tarafından endüstriyel faaliyetler raporunda bitcoin madenciliği bir an önce sonlandırılması gereken faaliyetler arasında yer aldı.

Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu'nu teşvik edilmesi, sınırlanması ve sonlandırılması gereken faaliyetlerle ilgili bir rapor hazırlayarak bunu kamu oyunun görüşüne açtı. Bitcoin madenciliği sonlandırılması gereken faaliyetler arasında. 7 Mayıs'a kadar bu rapora görüş vermek mümkün. Raporda nasıl ve ne zaman yapılacağına dair bir detay verilmese de bitcoin madenciliğinin bu listede yer alması dikkat çekici.

Aslında Çin hükümeti için bitcoin madenciliğinin takip edilen sektörler arasında yer alması çok şaşırtıcı bir durum değil. 2018 yılında dünya çapındaki bitcoin madenciliğinin yüzde 74'ü Çin'de yapıldı. Bunda Çin'de kaynakların daha ucuz olması ve gerekli donanımın hızlı ve düşük fiyata temin edilebilmesinin payı çok büyük.

Bitcoin madenciliği oldukça zor bazı matematik problemlerini çözmek ve bitcoin ağının temel işlevlerini desteklemek için bilgisayar ve enerji kaynağını harcamaya verilen bir isim. Kullanıcılar bu fedakarlıklarının karşılığında güncel kurlar üzerinden hesaplandığında 5176 dolar yani 29 bin 608 liralık bitcoin kazanıyor. Madencilik işi oldukça yüksek bir işlemci kapasitesi gerektirdiğinden ülke kaynaklarının verimli kullanılıp kullanılmadığı üzerinde büyük bir etkiye sahip.

Bitcoin madenciliği yüksek işlemci kapasitesi ve bolca elektrik gerektiriyor.

Bitcoin madenciliği yüksek işlemci kapasitesi ve bolca elektrik gerektiriyor.

Çin'de bitcoin madenciliği yapanlar için bu kötü bir haber. Bununla birlikte dünya çapındaki bitcoin yatırımcıları için de bu durumun etkisinin büyük olması bekleniyor. Hükümetin kararı Bitcoin'in sonunu getiremese de üretim maliyetlerini artıracağı için bitcoin fiyatlarının artması söz konusu olabilir.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS