Bitcoin Avrupa Ülkelerinde Resmi Statü Kazandı

Bitcoin Avrupa Ülkelerinde Resmi Statü Kazandı

Bitcoin geçtiğimiz sene oldukça zor bir dönem geçirdi. Facebook ve Google gibi reklam devlerinin sanal para reklamlarını yasaklamasının yanı sıra hackerların milyonlarca dolar değerinde sanal para hırsızlıkları kripto dünyasına güveni sarstı. Buna rağmen bitcoin yatırımcıları ümidini kaybetmemiş görünüyor.

Sanal para yatırımcılarına Fransa’dan iyi haber geldi. Nanterre Ticaret Mahkemesi Bitcoin’i bir para birimi olarak resmen tanıdı. Mahkeme bu kararını Şubat ayının sonunda vermişti ancak halka duyurulması bugünü buldu.

Mahkemenin kararının açıklanmasının ardından Fransa’da Bitcoin hareketlerinin artması bekleniyor. Para transferlerinden finans piyasalarına kadar her yerde Bitcoin’in kullanılması artık yasal hale geldi.

Fransa, Avrupa Birliği’nde sanal paraları resmen tanıyan ilk ülke değil. Daha önce Almanya da Bitcoin’e legal bir statü kazandırmış, sanal paraları finansal bir araç ve özel para olarak tanımlamıştı.

Fransa ve Almanya her ne kadar Bitcoin’e resimi bir statü kazandırsa da bu, sanal paraların kara para aklama ve hukuksuz işlemler için iyi bir araç olmasına bir çözüm değil. Fransa finans piyasasının karar nasıl tepki vereceği merak konusu. Mahkemenin kararının ardından sanal paralara güvenin artması ve Bitcoin, Ethereum gibi paraların fiyatlarının yükselmesi bekleniyor.

Sanal para birimleri nakit akışını Amerika Birleşik Devletleri gibi bu sektörün doğduğu ülkelere çevirdiği için diğer ülkeler tarafından temkinle takip edilmesi gereken bir husus olarak görülüyor.

 

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS