Dünya'nın En Çok Kazanan Sporcusu Ronaldo Kendi Markasını Çıkardı

Dünya'nın En Çok Kazanan Sporcusu Ronaldo Kendi Markasını Çıkardı

O Dünya'nın en çok kazanan sporcusu. Takımı Real Madrid'i Şampiyonlar Ligi'nde ardı ardına yıldız yapan ve memleketi Portekiz'e geçtiğimiz yaz ilk Avrupa Şampiyonluğu kazandıran isim. Dahası da var. 600. golünü atan ve dördüncü kez Yılın Oyuncusu ünvanını kazan Christiano Ronaldo.

Bitmedi. Christiano Ronaldo, 93 Milyon Dolarlık yıllık geliriyle Dünyanın En Çok Kazanan Sporcusu. Ronaldo futbolu bırakacağı günlerin yaklaştığının ve bu bol yıldızlı günlerinin biteceğinin farkında. Bu sebeple kendisi aynı zamanda bir iş adamı. Aslında şimdiye kadar kazandığı paralar ona ömür boyu fazlasıyla yeter de artar bile ancak hayatı boyunca sahalarda koşturan ve enerjik bir hayata alışkın olan yıldız futbolcu Hawai'de palmiyeler altında tembellik etmektense farklı sahalarda koşturmayı tercih etmiş.

Christiano Ronaldo

Christiano Ronaldo

 

Ayakkabı, iç çamaşır, parfüm ve bir oteller zinciri kurmak için kolları sıvayan Ronaldo, yarattığı markaya CR7 adını vermiş. Geçtiğimiz hafta yeni bir jean koleksiyonu da çıkaran Ronaldo sahalarda olmadığı zamanlarda jean giymeyi tercih ettiğini, tercihini kolay ve rahat kıyafetlerden yana kullandığını söylemiş. Ayrıca kendisinin de sıklıkla rahat ve şık jean bulma konusunda geçmişte sıkıntılar yaşadığını da eklemiş. Yeni koleksiyonunda kendisinin favori rengi olan beyaza istisnai bir yer de vermiş. Örneğin pantolonların perçinlerinin beyaz renk yapılmasını istemiş. Ronaldo'nun yeni koleksiyonundaki fiyatlar 79 Dolar ile 144 Dolar arasında. 

Christiano Ronaldo ve Markası: CR7

Christiano Ronaldo ve Markası: CR7

 

Ronaldo'nun Facebook'da 122 Milyon takipçisi var ve bu rakam bir Dünya rekoru. Ayrıca Twitter, Instagram gibi sosyal medya sitelerindeki hayranlarıyla birlikte toplamda 282 Milyon kişiden oluşan bir hayran kitlesi var. Sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı paylaşımlarının ticari değeri 936 Milyon Dolar. Bu rakam da gelmiş geçmiş tün sporcuların marka değerinden yedi kat yüksek. Yani sözün özü Ronaldo bir rekor canavarı.

Ronaldo: CR7 Reklam Çekimleri

Ronaldo: CR7 Reklam Çekimleri

 

Ronaldo iş hayatına atılan ilk sporcu değil. NBA yıldızı Lebron James'in Beats by Dre ve Blaze Pizza adlı markalara yatırım yaptığı biliniyor. Ünlü basketbolcunun yaptığı yatırımlar sonucunda markaların değeri de arttı. Ayrıca David Beckham da sporculuğu bıraktıktan sonra yaptığı anlaşmalarla milyon dolarlar kazandı. Kendisinin Haig Club adlı bir viski markası ile birlikte Hong Kong asıllı Global Brands Group'la bol sıfırlı anlaşmalara imza attığı da bir gerçek.

Gelelim Ronaldo'ya. Ronaldo 2016 sonunda Real Madrid ile olan anlaşmasını 2021'e kadar uzattı. Bunların son iyi zamanları olduğunu itiraf eden ünlü futbolcu CR7 ile iş hayatında büyük işlere imza atmak istediğini söylüyor. Ronaldo'nun yeni markası hakkında ne düşünüyorsunuz?

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS