1 USD   =   13,480  TRY
Amerikan Doları Türk Lirası
Amerikan Doları Kur Değişim Grafiği (USD/TRY)
Grafiğin Üzerinde İstediğiniz Alanı Seçerek Zoom Yapabilirsiniz
Döviz Türü Alış Satış Fark
Amerikan Doları - USD 13:30 13,420 13,480 0.0742

Amerikan Doları

Amerika Birleşik Devletleri'nin resmi para birimi olan Dolar, tüm dünyada en yaygın olarak kullanılan para birimlerinden biridir. Amerikan Merkez Bankası'nın açıklamasına göre 26 Eylül 2018 itibarıyla tüm dünyada tedavülde 1,69 trilyon dolar bulunmaktadır. Amerikan Merkez Bankası, Hazine Bakanlığı, Amerikan Darphanesi ve Gizli Servis doların tasarımını periyodik olarak değiştirmekte ve sahteciliğin önüne geçebilmek için dolar sirkülasyonunu takip etmektedir.

Amerikan Doları
Amerikan Doları

Dolar; çeyreklik, on kuruş, yirmi kuruş, sent ve mil gibi alt kırılımlara sahiptir.

Dolar, Amerika ile birlikte Kanada, Avustralya gibi ülkelerin de resmi para birimidir, ancak bu emtialar birbirinin aynı değildir. Dolayısıyla Dolar, kelimesinin netlik kazanması için Amerikan Dolar, Kanada Doları gibi kullanıldığı ülkenin adıyla birlikte kullanılmalıdır. Bununla birlikte çok yaygın bir şekilde kullanılması sebebiyle bazı ülkeler Amerikan Doları'nı resmi para birimleri olarak ilan etmişlerdir.

Dolar Kaç Lira?
Dolar Kaç Lira?

Amerikan Doları, dünyanın en çok kullanılan para birimi iken günümüzde özellikle Çin'le giriştikleri ticari savaşla birlikte Rusya'nın da müdahalesiyle ülkelerin envanterinde gittikçe azalan bir emtia olarak gündeme gelmektedir. Rusya ve Çin'in kendi aralarında yapacakları ticaret için Çin'in bir şehrinde lokal döviz rezervi oluşturmasının Amerikan Doları'nın dünyanın en yaygın kullanılan para birimi unvanını etkileyebileceği tahmin edilmektedir.

Dolar Kaç Lira?

Amerikan Doları fiyatları tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de serbest piyasa koşulları ile belirlenmektedir. Bu kuru etkileyen en önemli faktörleri, Amerikan Merkez Bankası'nın faiz oranları, altın ve faiz piyasası, siyasi ve jeopolitik gerilimler olarak sıralamak mümkündür.

Döviz Çevirici
Döviz Çevirici

Mydoviz.com İnternet sitemizde serbest piyasadan alınan en güncel Dolar kurlarını bulabilirsiniz. Dolar kurlarını Serbest Piyasa Döviz Kurları sayfamızdaki büyük tablodan, ana sayfamızdan ve her sayfanın sağ üst köşesinde yer alan Döviz Çevirici üzerinden takip edebilirsiniz.

Yatırım Aracı Olarak Amerikan Doları

Faiz, döviz ve altın piyasası üçgeninde yatırımcıların en fazla rağbet ettiği emtialardan biri olan Amerikan Doları siyasi gerilimlerden en fazla etkilenebilen araçlardan biridir. 2018 yılı içinde Merkez Bankası'nın faizi artırması ile hızlı bir düşüşe geçerken, Rahip Brunson krizi ile de birden yükselişe geçmiştir.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS