Dan Brown'ın Yeni Kitabı "Başlangıç" Çıktı

Dan Brown'ın Yeni Kitabı "Başlangıç" Çıktı

Da Vinci Şifresi ile tüm dünyayı kasıp kavuran ünlü yazar Dan Brown hız kesmeden yeni hikayeler anlatmayı sürdürüyor. Hollywood'un en sevilen yazarları arasında yer alan Dan Brown'ın eserleri çok geçmeden beyaz perdeye uyarlanıyor. 

Da Vinci Şifresi'nin sinemada yakaladığı büyük başarının ardından yönetmen Ron Howard ve Tom Hanks yazarın bir diğer şaheseri olan Melekler ve Şeytanlar'ı da birlikte yapmıştı. Son olarak geçtiğimiz sene Cehennem ile sinema salonlarını ziyaret eden Dan Brown yeni romanı Başlangıç ile geçtiğimiz hafta okurlarıyla buluştu.

Dan Brown

 

Da Vinci Şifresi'nin Devamı mı?

Başlangıç (Origin) adlı romanında Harvard Simgebilim Profesörü Robert Langdon'u yine baş rolde görüyoruz. Langdon, insanlığın bugüne kadar yanıt veremediği iki soruya cevap verme iddiasında. Dan Brown'un diğer kitaplarında olduğu gibi yine dünyaca ünlü şehirler arasında bolca seyahat ediyoruz. Bu kez  Robert Langdon’ın yolu Bilbao, Madrid, Sevilla ve Barselona’ya düşüyor.

Robert Langdon

Robert Langdon

 

Her ne kadar Dan Brown tarafından yeni romanının Da Vinci'nin Şifresi'nin devamı olduğuna dair bir açıklama yapılmamış olsa da takipçilerine göre bu bir devam hikayesi.

Başlangıç (Origin) Arka Kapak

Kim olursan ol, neye inanırsan inan, Çok yakında her şey değişecek...

Genç adam, aniden üç büyük dinin temsilcilerine döndü. “Şaşırtıcı bulacağınızı tahmin ettiğim bilimsel bir buluşum sebebiyle bugün buradayım. İnsanlık deneyimimizin en temel iki sorusuna cevap bulma ümidi ile yıllardır peşinden koşuyordum. Bu bilginin tüm inananları derinden etkileyeceğine inanıyorum. Nasıl desem, ‘yıkıcı’ diye tanımlanabilecek bir değişikliğe sebep olabilir. Birazdan görecekleriniz, dünyayla paylaşmayı umduğum sunumun kaba bir kesiti. Fakat bunu yapmadan önce dünyanın en etkili din adamlarına danışmak, en çok etkilenecek kişilerce nasıl algılanacağını öğrenmek istedim.”

Piskopos, haham ve ulema birbirlerine baktılar, sıkılmış görünüyorlardı. Piskopos, “İlginç bir girizgâh Bay Kirsch. Bize gösterecekleriniz dünya dinlerinin temelini sarsacakmış gibi konuşuyorsunuz," dedi. Genç adam kutsal metinlerin saklandığı bu eski mahzende etrafına baktı. Temellerini sarsmayacak, yıkacak, diye düşündü. Din adamları üç gün içinde bu sunumu bir etkinlikle insanlara duyuracağını bilmiyorlardı. Bunu yaptığında tüm insanlar, dini öğretilerin gerçekten de ortak bir noktası bulunduğunu anlayacaklardı: Hepsinin tümden yanlış olduğunu...

Nereden geldik? Nereye gidiyoruz?

İnsanoğlunun var olduğu günden beri cevabını bulmaya çalıştığı bu temel soruya cevap bulma iddiasındaki bir fütüristin tam da keşfini açıklayacağı gece her şey trajik bir biçimde karanlığa gömülür. Eski öğrencisinin sunumuna davetli olan Simgebilim Profesörü Robert Langdon söz konusu keşfi öğrencisinin anısına dünyaya duyurmaya karar verir. Ancak, kendisini bekleyen şifrelerden, acı sürprizlerden ve ölümcül fanatiklerden habersizdir...


Dan Brown Kimdir?

Dan Brown

Dan Brown, 22 Haziran 1964 tarihinde Amerika'da dünyaya geldi. Amherst Koleji ve Philips Exeter Akademisi'nde eğitim gören Brown, gizli örgütler, tarihi semboller ve şifre çözme gibi konulara duyduğu ilgi ve yaptığı araştırmalar neticesinde 1998 senesinde ilk romanı olan Dijital Kale'yi yazdı. Dijital Kale henüz kimsenin sağlam bir eser çıkarmayı başaramadığı siber suçlar konusunda zamanının en iyi romanları arasında gösterildi. Roman yayınlandıktan kısa bir süre sonra Dan Brown elektronik kitap listelerinde en çok satan yazar oldu. 

Babası matematik profesörü, annesi ise ilahiyat müzisyeni olan Brown, Hristiyanlık ve bilim çakışması yaşanan bir ortamda büyüdü. Bu ortamın üzerinde bıraktığı etkiler sonucunda da ikinci romanı olan Melekler ve Şeytanlar'ı yazdı. Bilim ve din konusundaki farklı perspektifleri ustaca yorumlayarak müthiş bir gerilim senaryosuna dönüştürdüğü eseri Melekler ve Şeytanlar, 2009 yılında Tom Hanks'in baş rolünde oynadığı bir gişe canavarı olarak sinemaları ziyaret etti. 

Daha önceki işleri ile de dünyaca ünlü bir yazar olarak tanınmaya başlayan Dan Brown'un ustalık eseri ise kendisine yayıncılık ve film dünyasının her kapısını açan ve 2003 senesinde piyasaya sürdüğü Da Vinci Şifresi isimli romanıdır. Romanda yine simgebilim profesörü Robert Langdon Hristiyanlık dinindeki sembollerden yola çıkarak büyük bir gizemi aydınlatmasına şahit oluyoruz.

 


Dan Brown Eserleri

Dijital Kale (1998)

İhanet Noktası (2001)

Melekler ve Şeytanlar (2000)

Da Vinci Şifresi (2003)

Kayıp Sembol (2009)

Cehennem (2013) 

Başlangıç (2017)

 

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS