1 Cumhuriyet Altını   =   5.375,96  TL
Cumhuriyet Altını Türk Lirası
Cumhuriyet Altını Fiyatı Değişim Grafiği
Grafiğin Üzerinde İstediğiniz Alanı Seçerek Zoom Yapabilirsiniz
Altın Türü Alış Satış Fark
Cumhuriyet Altını 15:20 5.207,00 5.375,96 0.0799

CUMHURİYET ALTINI

Cumhuriyet Altını para yerine geçebilen bir altın türü olup, standartları Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından belirlenmiştir. Uluslar arası piyasada Türkiye'yi temsil eden altın olarak da bilinir. Cumhuriyet Altını dendiğinde aslında Teklik Cumhuriyet Altını kastedilir ancak Cumhuriyet Altınları tedavülde olan Çeyrek Altın, Yarım Altın gibi sadece Darphane'de üretilebilen altınların da genel adıdır.

Cumhuriyet Altını Kaç Lira?
Cumhuriyet Altını Kaç Lira?

Teklik Cumhuriyet Altını'nın her biri 22 ayar olan iki türü bulunmaktadır. Teklik sikke altın 7216 gram iken, teklik ziynet altını 7,016 gramdır. Ziynet olarak üretilen Cumhuriyet Altını türlerinin gramajı daha düşüktür.

CUMHURİYET ALTINI KAÇ LİRA?

Cumhuriyet Altını'nın fiyatı 22 ayar ve 7,2 gram üzerinden hesaplanmaktadır. Bu gramajın içinde aslında 6,61 gram 24 ayar has altın bulunmaktadır. Bu değeri gram altının anlık fiyatı ile çarptığımızda Cumhuriyet Altını'nın güncel fiyatı bulunmaktadır.

Darphane'nin ve kuyumcuların da komisyonlarının eklenmesiyle Cumhuriyet Altını'nın fiyatı kağıt üstündeki rakamın biraz üstüne çıkmaktadır.

Mydoviz.com İnternet sitemizde Cumhuriyet Altını ile birlikte diğer altın türlerinin de fiyatları güncel olarak yer almaktadır. Herhangi bir kuyumcuya gitmeden önce neye yatırım yapacağını bilmenizde fayda var. Bu sebeple sitemizdeki Altın Çevirici ve Serbest Piyasa Altın Fiyatları sayfalarını takip etmenizi öneririz. Özellikle Altın Çevirici sayfasında tek bir rakam girerek tüm altın türlerinin fiyatlarını hesaplayabilirsiniz.

CUMHURİYET ALTINI KAÇ GRAMDIR?

Cumhuriyet altını almak isteyen bir kişi aslında Teklik Cumhuriyet Altını'na işaret etmektedir, ancak Cumhuriyet Altını'nın gramaj ve türlerinin standardı TBMM trafından belirlenmiş olup türleri aşağıdaki gibidir.

Cumhuriyet Altını Kaç Gramdır?
Cumhuriyet Altını Kaç Gramdır?

Cumhuriyet Altınları tabloda da görüldüğü üzere 10 farklı çapta ve ağırlıktadır. Bu altınların üretimi konusunda tek yetkili kurum Darphane'dir.

CUMHURİYET ALTINI VE TAM ALTIN ARASINDAKİ FARK

Tam Altın ile Cumhuriyet Altını sıklıkla birbirine karıştırılmaktadır ancak tam altın gramaj ve ayar olarak teklik ziynet Cumhuriyet Altını ile aynıdır. Bununla birlikte tam altında Cumhuriyet altınından farklı olarak Atatürk resminin bulunduğu yüzde motifler ve içinde yıldızlardan oluşan bir halka vardır.

Cumhuriyet Altını ile Tam Altın Arasındaki Fark Nedir?
Cumhuriyet Altını ile Tam Altın Arasındaki Fark Nedir?

Bununla birlikte Cumhuriyet Altını'nın Atatürk bulunan yüzünde halka şeklindeki Hakimiyet Milletindir Ankara yazısının içinde Atatürk resmi mevcuttur.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS