Çin'in Vergi Tarifesinin Ardından Çeyrek Altın Kaç Lira?

Çin'in Vergi Tarifesinin Ardından Çeyrek Altın Kaç Lira?

Amerika’nın Çin’e gümrük vergi tarifesi uygulamasının ardından Çin tarafından olayı Dünya Ticaret Örgütü’nde gündem yapma haricindeki ilk somut adım atıldı. Pazartesi günü yapılan açıklamaya göre Amerika’dan yapılacak ithalat ürünlerine uygulanacak tarife %25 oranında artırıldı. İki ülke arasındaki gerilimin iyice tırmanmasına sebep olan yaptırımlardan sonra altın ve döviz fiyatları da yükseldi.

Yatırımcılar için gergin bir piyasa ortamının oluşmasına sebep olan yaptırımlar sonrasında çeyrek altın bu sabah saatlerinde 282.23 TL satış fiyatına yükseldikten sonra gün içinde dalgalı bir düşüş seyri izledi. Merkez Bankası’nın kurlarının açıklanmasından sonra ise 281.35 Tl satış fiyatında dengelendi.

Çin’in Amerikan ürünlerine ithalata yüzde 25 oranında veri getirmesinin ardından Amerika’nın da özellikle teknoloji transferi konusundaki yaptırımlarını sıkılaştırması bekleniyor. Amerika’nın gümrük vergi tarifesine maruz kalacak olan ürün listesini açıklamasının altın fiyatlarını doğrudan etkileyebileceği değerlendiriliyor.
 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS