Borusan'dan Yerli Otomobile İşbirliği Teklifi

Borusan'dan Yerli Otomobile İşbirliği Teklifi

Otomobil üretiminin en önemli süreçlerinden biri olan hafif ve dayanıklı malzeme seçimi rekabette fark yaratıyor. Yerli otomobilde de kompozit malzeme kullanılmasının önemli olduğunu vurgulayan Borusan ArGe Genel Müdürü Dr. Murat Yıldırım konu ile ilgili olarak yetkililerle görüşeceklerini açıkladı.

Karbon fiber kompozitlerin metalden 5 kata kadar hafif olduğunun altını çizen Yıldırım, yerli otomobilin bu malzemeyi kullanmasının ülke açısından önemli bir kazanım olduğunu söyledi.

Haber7'nin haberine göre Yıldırım:

"Borusan ArGe, Kasım 2015’te kuruldu. Küresel oyuncu olma hedefiyle yola çıktık. Endüstri 4.0 ve dijitalleşme harıl harıl çalıştığımız alanlar.Daha az yakıt ve daha az karbondioksit salınımı için her şey hafiflemek zorunda. İki lüks otomotiv markasıyla görüşmelerimizi ilerlettik ve işbirliği kararı aldık. Avrupalı firmalar ilgi gösteriyor. Otomotiv firmaları hafifleyerek, karbondiok-sit salınımını azaltmak zorundalar. Bu nedenle metali kompozitle değiştirmek zorundasınız. Bunun başka yolu yok"

değerlendirmelerinde bulundu.

Lüks Araçlarda Yıllardır Kullanılıyor

Hafif ve dayanıklı olmaları sebebiyle, buna bağlı olarak karbondioksit salınımını yasal sınırlarda tutmak isteyen lüks otomobil üreticileri karbon fiber alaşımları yıllardır arabalarında kullanıyor. Aston Martin, Bugatti gibi performanslı araba üreten markalar karbon-fiber gibi hafif, dayanıklı malzemeleri tercih ediyor.
 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS