Booking.com Türkiye'ye Geri Geliyor

Booking.com Türkiye'ye Geri Geliyor

Uzun bir sürenin ardından Booking.com, Türkiye'deki faaliyetlerine başlıyor.

Booking.com, tüm dünyada otel ve tatil rezervasyonları için en çok kullanılan İnternet sitesi. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği'nin açtığı dava sonucu Booking.com’un Türkiye’deki faaliyetleri durdurulmuştu.

Kararın ardından site yetkilileri resmi makamlarla çözüm arayışına girdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile temasa geçen şirket gerekli düzeltme ve cezaların ödemesini kabul ederek Türkiye pazarına yeniden dönmek için düğmeye bastı. Şirket, önümüzdeki aylarda Türkiye rezervasyonlarına başlayacak.

Türkiye’de Turizm Trendleri” ana temalı Türkiye İstişare Toplantısı'na katılan Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Temurci kendilerine kesilen cezayı ödemeyi kabul eden Booking.com yetkililerinin tekrar Türkiye pazarında faaliyet gösterebileceğini ifade etti.

Booking.com Neden Kapatıldı?

Geçtiğimiz yılın Ocak ayında Rekabet Kurulu; "Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar ile Hakim Durumun Kötüye Kullanılması Halinde Verilecek Para Cezalarına İlişkin Yönetmelik"in ilgili maddesinin hükümleri uyarınca 2015 mali yılı sonunda oluşan ve Kurul tarafından belirlenen yıllık gayrisafi gelirleri üzerinden takdiren Booking.com BV'ne (Booking.com™ arkasındaki şirket) 2 milyon 543 bin 992,85 lira idari para cezası verilmesini kararlaştırmıştı.

Kararın ardından İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi de mart ayında TÜRSAB avukatlarının, seyahat acentelerine karşı haksız rekabet gerçekleştirdiği iddiasıyla booking.com aleyhine açtığı davada, şirketin internet adresi ve oluşturulacak başka bir adres üzerinden Türkiye'deki otel, konaklama tesislerinin pazarlanması ve pazarlanmasına aracılık edilmesi yönündeki faaliyetinin durdurulmasına karar vermişti.


 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS