Bitcoin'i Unutun, IMFcoin'i Duydunuz mu?

Bitcoin'i Unutun, IMFcoin'i Duydunuz mu?

Bitcoin, Ethereum derken sanal para piyasası iyice kızıştı. Uzmanlar sanal paranın potansiyelinin gelecekte çok daha parlak olduğunu görmüş olacak ki Uluslararası Para Fonu (IMF) da kendi para birimini tanıtmak için kolları sıvadı.

Dünyanın en prestijli piyasa bültenlerinden biri olan The Wall Street Journal'ın yayınladığı haber piyasalara bomba gibi düştü. James Mackintosh imzalı habere göre IMF kendi para birimi olan SDR'ı sahneye çıkarmaya hazırlanıyor.

IMF SDR: Abartılı Bir İhtimal Değil

IMF Başkanı Christine Lagarde, İngiltere Merkez Bankası tarafından düzenlenen bir forumda yaptığı konuşmada IMF’nin para birimi olarak da bilinen SDR’ın gelecekte üstlenebileceği dijital rolüne değindi. Uzmanların IMFcoin olarak isimlendirdiği IMF SDR'ın gelecekte sanal para piyasasının en itibarlı birimi olmasının "abartılı bir ihtimal" olmadığını da söyleyen Lagarde, IMF'in bu duruma hazırlıklı olması gerektiği konusunda uzmanları uyardı.

Başta Çin olmak üzere uluslararası ticarette Dolar'ın hakimiyetini kırmak ve kur dalgalanmalarından kaynaklı hasarı azaltmak isteyen ülkeler uzun zamandır farklı bir para birimi arayışında. IMF SDR veya IMF Coin bu anlamda ciddi bir boşluğu doldurabilir. Uzmanlar uluslararası ticarettin IMF Coin ile yapılabileceği ve bu sayede kur dalgalanmalarından ötürü ülkelerin gördüğü zararın önüne geçilebileceğini belirtiyor. IMFCoin'in uluslararası bir para birimine dönüşmesi durumunda bu paranın değerinin ise şu an olduğu gibi çeşitli para birimlerinin yer aldığı sepete göre belirlenmeyeceği, kendine has bir değeri olacağı ifade ediliyor. 

IMF SDR (IMF Coin) NEDİR?

SDR (Special Drawing Rights - Özel Çekme Hakları), IMF tarafından meydana getirilmiş uluslararası bir rezerv birimidir. SDR değerinin belirlenmesinde dört para birimi geçerlidir: Amerikan Doları, Euro, İngiliz Sterlini ve Japon Yeni.

SDR, IMF'in aynı adı taşıyan ayrı bir departmanı tarafından çıkartılır. Üye ülkelere IMF kotalarıyla orantılı olarak tahsis edilen SDR aynı zamanda IMF’nin ve diğer bazı uluslararası kuruluşların hesap birimi olarak da kullanılıyor. SDR’nin değeri, yukarıda bahsi geçen başlıca uluslararası para birimlerinden oluşan bir sepet esas alınarak belirleniyor.

 

Sanal Para Birimlerinin En Bilineni: Bitcoin Nedir?

Bu aralar epey dalgalı bir seyir izleyen Bitcoin'in güncel alış ve satış fiyatlarını takip etmek için tıklayın.

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS