Avustralya Bankaları "Kripto Para" Transferini Yasakladı

Kripto para piyasaları tüm dünyanın başını döndürmeye devam ediyor. Birçok ülke bu para birimlerine karşı önlem alırken, teşvik veren ülkeler de var. Son olarak Avustralya’da bankaların kripto para transferi yapan müşterilerinin hesaplarını dondurduğu iddiası atıldı. Ülkenin en büyük bankaları arasında yer alan National Australia Bank, ANZ, Commonwealth Bank of Australia ve Westpac Banking Corporation bankaları müşterilerinin kripto para transfer hesaplarını dondurduğu iddia edildi.

Son zamanların trend yatırım aracı haline dönüşen kripto para piyasası tüm dünyanın en yakından ilgilendiği konular arasında. Kripto paralar hakkında her gün çeşitli haberler dünya basınında yer alırken Avustralya ülkesinde 4 büyük banka müşterilerinin sanal para transfer hesaplarını dondurduğu yönündeki iddialar hızla yayıldı.

Belirtilenlere göre National Australia Bank, ANZ, Commonwealth Bank of Australia ve Westpac Banking Corporation bankalarının para transferi yapan müşterilerin hesaplarına el attığı belirtildi. Ortaya atılan iddialarla ilgili bankalardan herhangi bir doğrulama ya da yalanlama gelmedi.

Geride bıraktığımız yılın Haziran ayında kripto paralara karşı yasak getiren Commonwealth Bank’ın yaptığı açıklamada:

"Paraların gönderildiği hesaplar daha önce yolsuzluklara karışmış hesaplar ya da Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine yatırım yapmak amacıyla kullanılan hesaplar"

sözlerine yer verildi.


Bitcoin Bugün Kaç Lira?

Bitcoin -BTC Alış: 57.162,68 TL Satış: 57.188,82 TL


ANZ Bank’ın yaptığı açıklamada “Bankamız müşterilerinin dijital para birimleri almalarını yasaklamıyor” ifadelerini kullanırken Westpac ise “Transferin kaynağını belirleyemiyorsak, Avustralya kara para ile mücadele yasası kapsamında hareket etmek zorundayız” denildi. National Australia Bank'ın yaptığı açıklamada da, “Düzenli olmayan para birimlerini desteklememekle birlikte, banka olarak müşterilerimizin kripto para satın alma haklarını da yok saymıyoruz” ifadesi kullanıldı.

Yapılan açıklama ile yatırımcılar bankaya şikayette bulunurken, bankanın müşterileri bankaların kendi hesaplarından Coinjar, Coinbase, CoinSopt ve BTC Markets gibi kripto para borsalarına giriş yapmalarına ve para transferini gerçekleştirmelerine izin verilmediği ve hesapların dondurulduğunu iddia etmişti.

Yatırımcıların hesaplarını dondurduğu yönünde iddia ettiği bankalardan sadece Commonwealth Bank açıklama yaptı. Banka daha önce kripto para birimlerinin işlemlerini yasakladığını geçtiğimiz Haziran ayında yapmasına rağmen, yaşanan olayla ilgili açıklama yapmak durumunda kaldı. Banka, söz konusu hesapların yolsuzluğa adlarının karıştığı yada dijital paralara yatırım yaptıklarını belirterek dondurduğunu belirtti.
 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS