Altının Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Altının Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Altın daha önce de dediğimiz gibi nazlı bir yatırım aracı. Gerçi hangi yatırım aracı nazlı değil ki? Değişimlerden, kavgalardan pek hoşlanmazlar. Gerçi bu biraz da sizin konuya nasıl baktığınıza bağlı. Altın satacaksanız küresel krizlerin artmasını bekleyenlerden olabilirsiniz, ya da altın alacaksanız Hindistan'daki düğün sezonunun kapanmasını bekliyor da olabilirsiniz. Herkes farklı bir pencereden altının fiyatlarının değişmesini gözleyebiliyor. Peki altın fiyatlarını etkileyen faktörler nelerdir? BU yazımızda mümkün olduğunca basit bir dille bunlardan bahsedeceğiz. Anlaşılması güç analizler yapmayacağız, söz!

Küresel Krizler

Altın dünyanın her yerinde aynı anlama geliyor. Yani altınlarınızı Fransa'da ya da Pakistan'da kolayca nakde çevirmeniz mümkün. Hal böyle olunca olası bir kriz durumunda hayatta kalabilmek için ya da az etkilenmek için vatandaş altına yönelir. Bu da altının fiyatının yükselmesine sebep olur. Yarın ne olur endişesi ve belirsizlik ya da en bilinen tabiriyle risk durumlarında altının fiyatı yükselir. Bunun sebeplerinden biri de piyasalardaki belirsizlik durumlarında vatandaşın dövize güvenememesidir. Avrupa Birliği ile Amerika arasındaki bir kavgada Euro ve Dolar'ın nasıl bir seyir izleyeceğini bilemeyen vatandaş doğal olarak altına yönelir. Altın candır.

 

Enflasyon

Gerek ülkemizin gerek küresel enflasyonun yüksek olması altın fiyatlarının yükselmesine sebep olur. Peki neden? Bu hep duyduğumuz ama ne idüğünü anlamadığımız enflasyon tam olarak nedir?

Enflasyon; en basit tanımıyla fiyatların genel seviyesindeki artışı, yani sizin satın alma gücünüzü ifade eder. Enflasyon yüksekse satın alma gücünüz düşüktür.

Enflasyonun yüksek olduğu ya da beklentinin yüksek olduğu piyasalarda yatırımcılar paralarını korumak ya da kar edebilmek amacıyla altına talebi artırır ve bu da altın fiyatlarını yükseltir. 

Aynı durum küresel enflasyonun yüksek olduğu durumlar için de geçerlidir.

Tüm bu değişimlerde altın veya dövizin nasıl bir trend izleyeceğini anlamak için temel insan içgüdülerine biraz kafa yormanız kafi. Hayatta kalmaya çalışan veya kar etmeye çalışan biri belirsizlik durumlarında en güvenli yatırım aracını (altını) tercih edecektir. Talep artınca altın üretiminin sabit kaldığını farz edersek doğal olarak fiyatı da yükselir.

 

Nakit Akışı (Likidite) 

Likidite fazlaysa altın fiyatları da yükselir. Bunu şu şekilde de özetleyebiliriz. Nakit akışının fazla olduğu bir piyasada (altın kaynaklarının sınırlı olduğunu göz önünde bulundurursak) yastık altındaki parasını yatırıma dönüştüren yatırımcılar altına yönelir. Bu da altın fiyatlarının yükselmesine sebep olur.

 

Reel Faiz Oranları

Reel Faiz paranızı bir yatırım aracına dönüştürmeden, elinizde tuttuğunuzda bunun size maliyetidir. Reel faiz oranının %10 olduğu bir piyasada paranızı elde tutmanın maliyeti örneğin 100 TL için 10 TL'dir, yani 10 TL kaybetmiş sayılırsınız. Altını elde tuttuğunuz para olarak düşünebilirsiniz.

Reel faiz oranının yüksek olduğu dönemlerde yatırımcılar paralarını altından farklı araçlara yatırmayı tercih ederler. Örneğin bankaya yatırıp faiz getirisi almak gibi... Bu gibi durumlarda altın fiyatları düşer. 

Reel faiz oranlarının düşük olduğu dönemlerde, altını elinizde tutmanın maliyeti de düşük olacaktır. Dolayısıyla yatırımcılar bu gibi durumlarda altına yönelir ve altın fiyatları yükselir.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS