Altın Ne Zaman Düşer?

Altın Ne Zaman Düşer?

Altın ve diğer yatırım araçları bazen çok nazlı olabiliyor. Tam altın alma kararı almışken hiç beklenmedik bir olay altın fiyatlarının patlamasına ya da dibe vurmasına sebep olabiliyor. Bunun sebebi yatırım araçlarının belirsiz ortamları hiç sevmemesidir.

Küresel krizler, altına talebin artması gibi durumlarda altın fiyatlarının yükseldiğini biliyoruz. Peki altın ne zaman düşer?

Altın da satın aldığımız diğer eşyalar ya da yatırım araçları gibi arz/talep dengesine bağlıdır.

Altına Talebin Azalması Durumunda

Altın üretimi aynı kalmasına rağmen vatandaşın altına talebinin azalması altın fiyatlarının düşmesine sebep olur. Aynı şekilde altın üretiminin yüksek olmasına rağmen yine vatandaşın altına yatırım yapmaması da altın fiyatlarını düşürür. 

Ekonomide bir güven ortamı olması durumlarında yatırımcılar getirisi daha yüksek olan yatırım araçlarına yöneleceğinden altın talebi azalır ve tabii ki fiyatlar düşer.

Peki altına talebin azalması durumunda altın arzının da azalması durumunda altın fiyatları nasıl değişir derseniz muhtemelen altın fiyatları sabit kalır ya da çok az değişir. Burada göz önünde bulundurulması gereken husus altının veya herhangi bir yatırım aracının ne kadar nadir olduğudur. Malumunuz eğer bir emtia nadir bulunuyorsa fiyatı yüksektir.

 

Altına Talep Neden Azalır?

En temel anlamda altına talebin azalması durumu vatandaşın piyasalara güveninin artması anlamına gelir. Enflasyonun düşük çıkması, çevresel siyasi ve ekonomik krizlerin önem kaybetmesi ya da vatandaşın umrunda olmaması, likiditenin azalması ve reel faiz oranlarının yükselmesi ve ileriye dönük olarak reel faiz oranlarının artacağı beklentisi de altına olan talebi azaltır. Bu da normal olarak altın fiyatlarının düşmesine neden olur.

Yine aynı şekilde küresel anlamda ciddi krizlerin olmadığı, ülkelerin barış içinde yaşadığı (pek mümkün olmasa da), komşu ülkelerde ya da dünyanın herhangi bir yerindeki risklerin küresel anlamda altın fiyatlarına etki edebilecek seviyede olmaması gibi sebepler altın fiyatlarının ya düşmesine ya da aynı kalmasına sebep olacaktır.

Özetlemek gerekirse piyasada güvenin hakim olduğu durumlarda altına talep azalır.

 

Peki Altın Grafiklerindeki Büyük Dalgalanmaların Sebebi Nedir?

MYDoviz.com olarak altın ve döviz almak isteyen ziyaretçilerimizin ihtiyaç duyduğu tüm bilgileri bir arada sağlıyoruz ki yatırım yaparken daha kolay karar verebilsinler. Herhangi bir altın tipinin (çeyrek altın, tam altın, gram altın vs.) üzerine tıkladığınızda açılan sayfanın en altında çok kullanışlı bir grafik yer almaktadır. Bu grafiği saatlik, günlük, haftalık, aylık ve hatta yıllık olarak görebilirsiniz. Yıllık seçeneğine tıkladığınızda grafiğin bazen büyük dalgalanmalar yaşadığını görmeniz mümkün. Altın fiyatlarındaki değişimin büyük bir sıçrama yaşadığı tarihlerde ülkemizde ya da dünyada büyük bir kriz olması, bir siyasi seçimin yaşanmış olması kuvvetle muhtemeldir.

Konu ile ilgili olarak Altın Ne Zaman Alınır başlıklı makalemize de bir göz atmanızda fayda var.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS